Stressig vardag för närvarande
Min vardag är ganska extrem just nu. Jag har ju, som du känner till, sagt upp mig från mitt jobb för att från och med julafton ungefär jobba heltid med mina webbproduktioner. Jag räknar då med att, efter avdrag för skatter, hyra med mera ha ungefär 1 000 – 2000 kr i månaden att leva [...]
Min vardag är ganska extrem just nu. Jag har ju, som du känner till, sagt upp mig från mitt jobb för att från och med julafton ungefär jobba heltid med mina webbproduktioner. Jag räknar då med att, efter avdrag för skatter, hyra med mera ha ungefär 1 000 – 2000 kr i månaden att leva och äta för. Tillbaka till studentbudgeten igen med andra ord, men med den stora skillnaden att jag nu faktiskt kan påverka den, och det försöker jag ju självklart göra.
I och med att jag sagt upp mig har jag dragit igång verksamheten ordentligt och arbetar för närvarande med en rad nya och nygamla projekt som ska ge mig lite grönsaker till nudlarna,och sylt till blodpuddingen – så att säga. Eftersom jag dessutom är inne i en relativt intensiv träningsperiod, varit bortrest i princip varje helg men ändå lyckats behålla ett visst socialt liv så har jag lite svårt att få tiden att gå ihop.
Igår när jag kom hem från jobb och träning så var kroppen och hjärnan helt död så jag gick och la mig kl 20.15, men ställde klockan på 05.00 för att hinna göra det som jag behöver göra. Researchade, skrev, svarade på mejl, städade, diskade och sen iväg till jobbet.
Ser verkligen fram emot nästa år, att få kunna jobba med detta på heltid! Har runt 20 idéer färdiga att implementeras, inget avancerat men stadig brödföda. För det kan ju vara trevligt att få bröd till nudlarna och blodpuddingen ibland
Känslan börjar verkligen vakna inom mig nu. Den där känslan av att nu är det något som händer, något som är på gång. Det är en känsla av nervositet, spänning och kraftig förväntan. Jag känner igen mycket av den känslan jag hade inför Bali-projektet även om det är lite mer i potten den här gången.
[...]
Känslan börjar verkligen vakna inom mig nu. Den där känslan av att nu är det något som händer, något som är på gång. Det är en känsla av nervositet, spänning och kraftig förväntan. Jag känner igen mycket av den känslan jag hade inför Bali-projektet även om det är lite mer i potten den här gången.
För faktum är att jag tar ett betydligt större steg den här gången även om jag i grunden gör nästan exakt samma sak. Mentalt är det dock ganska annorlunda med tanke på att jag från och med nu verkligen planerar att leva på mina “låtsaspengar” (som det nästan känts som ibland) och att jag kommer göra det på obestämd tid. Jag byter därtill bransch utan ambition att återvända till den bransch som jag faktiskt studerat till (medicinteknik), många av de insatser jag gjort de senaste åren med fokus på att skapa ett fint CV blir med ens ganska värdelösa.
Nu handlar det endast om vad jag, till viss mån, kan men framförallt vad jag är kapabel att lära mig att göra och framförallt producera. Hur duktig är jag egentligen på att tjäna pengar på nätet? Hur mycket kan jag egentligen om SEO? Är jag tillräckligt duktig inom någotdera av dessa områden för att kunna dryga ut affiliateinkomsterna med konsulting?
Hade jag tvivlat på min förmåga hade jag förstås aldrig tagit steget. Hade jag inte haft något som helst tvivel hade jag å andra sidan inte heller fått en sån kick av att göra det! Det är ju ovetskapen och det oskrivna bladet framför mig som är så spännande.
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Åker på Storm Chasing igen
- Få sidor indexerade snabbt
- Gillar du inte väderprognosen? Byt väder!
- Oj och aj! Blev visst lite pingvinslappad
- Video från skidtävlingen i Dubai
- Söker kontorsplats på Södermalm
- Tredje Rails-projektet: MittSydafrika.se 2.0
- En halvrolig fint
- Är du VD på ditt eget företag?
- Nya Köpa.se lanserad!
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- May 2012
- April 2012
- February 2012
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003


