Hackad och annan huvudvärk
Nu var det ett tag sen sist men jag blev hackad igen. Den här gången var det inget mindre än den här bloggen som hackades och enligt Binero berodde det på att jag använde mig av en gammal WordPress-version (2.3.3). Anledningen till detta har jag glömt men jag har för mig att det var den mest stabila jag hittat.
Jag upptäckte det i fredags morse via Google Webmaster tools som sa att de hittat dolda länkar på sidan (läkemedel) och därmed stängt av sidan från Google. Jag hann knappt göra någonting åt det då jag var hela helgen på Åland så de hann ändra lite rättigheter på andra sidor och så (utan att ha verkat röra något).
Än värre blev det att jag hastigt och jäkligt olustigt fick en enorm huvudvärk igår. Jag gjorde ett tungt lyft under styrketräning och fick snabbt en huvudvärk som bara blev värre och värre. Jag kom upp till kontoret och tog två Alvedon och gick ner till tunnelbanan. Väl där blev huvudvärken snudd på olidlig och jag kunde knappt kontrollera mig själv. Några stationer senare kom jag fram till Fridhemsplan och då hade mina armar, mage och ansikte börjat domna. Jag fick hjälp av en kille (tack!) som hjälpte mig upp till akuten på St Göran.
I lugnet på akuten fick jag översyn och andas i en påse. Tydligen var det hyperventilerandet som hade skapat domningarna. Jag lugnade mig ganska snabbt när de konstaterade att det inte var något brustet i huvudet (då kommer huvudvärken på 1 sek och är enorm på direkten), samt att domningarna var “naturliga”. Lite knappt en timme senare hade huvudvärken gått över så jag lämnade akuten.
Detta ledde förstås till att reparationen av mina sidor inte var prio 1 igår kväll heller. Idag har jag dock stannat hemma från jobbet och vilat mig och emellanåt reparerat lite.
Lite drama i vardagen…
7 Responses to Hackad och annan huvudvärk
Leave a Reply Cancel reply
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Fikapaus, vinpaus och afrikansk dans
- Vad jag gör en måndag i januari
- 2011 – året då jag vaknade till väckarklocka fem gånger
- Har du flyttat en domän till Binero 1.0 nyligen?
- Artikel i DN om BoUpplysningen
- En guide i att använda ShowSpace
- KalkyleraMera.se 2.0 – äntligen releasad!
- Ett Ruby on Rails-projekt – lärdomar
- Stor lansering av ett PBC-projekt
- Det här visste du inte om hår
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003







[...] läst att en del blivit drabbade av WordPress-hackningar nyligen och tänkte det var dags att göra en [...]
Ajdå, flera tråkigheter på en gång. Tur det inte var något allvarligt med huvudet.
Jag fick en spark i baken i alla fall och har nu börjat uppdatera alla mina WordPressinstallationer, bara cirka 40 kvar, puh…
Fick du tillbaka rankingen direkt när du rensat upp eller fick du meddela Google?
Tjena, det verkar som om det var ett tomt hot. Märkte ingen större skillnad faktiskt…
jag har hört att delar av detta beror på binero. Kan det stämma?
Det kan nog stämma till viss del. Ett dyrare webbhotell hade kanske haft uppsikt över det.
Ja det verkar som så. Att även du bekräftar att du har binero gör att du blir en i mängden av bineroanvändare som drabbats. Jag har inte hört om någon annan överhuvudtaget.
Tråkigt, hoppas det ordnar sig för både dig och dina hackade sidor.