Sitter i bilen i ett extremt fuktigt och varmt Kansas, inte alls långt ifrån Manhattan där jag pluggade på K-State 03/04. Det är ett ganska typiskt “inför-scenario”. Alla går runt lite rastlöst, man går fram och tillbaka in i macken och köper mer och mer onyttigheter (herrejistanes sicken skräpmat jag ätit den senaste veckan!).

Det kommer regelbundet fram folk och pratar med oss, som är lite nyfikna på vad vi gör eller ibland också oroliga. Det som är vår stora glädje är ju deras mardröm – ett faktum som är lätt att glömma ibland.

Förutsättningarna för idag ser tydligen riktigt, riktigt bra ut så om du läser det här efter 22.30 kan det vara lite kul att titta på vår webbkamera. Just nu sitter vi bara och svettas…och väntar.

 

2 Responses to Dag 8 – Väntan…

  1. oskar says:

    grattis till första tornadon! Vilka justa bilder!!!!

  2. WCSC-Peter says:

    Hej ville bara säga att du gör en Spännade dokumentering av din jakt.Är lite avis för det är precis det jag vill göra engång i mitt liv :)
    Hoppas du får lite Goa blixtar på bild oxå;)Men du har hitills fått fina bilder på wallclouds osv och naturligtvis tornado.Själv får man jaga små celler här sverige och försöka fota blixtar hehehe.
    Ha det bra nu och fota fina tornados och släng in i foumet på Blixtar så man kan dräggla lite.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>