Dag 5 – Omgivningen var fin i alla fall
Dag 3 lärde vi oss hur stormar fungerar. Idag lärde vi oss att det inte alltid blir så mycket av en storm.
Vi skyndade oss tidigt upp från Colby, KS, för att åka till Colorados slätter där det för dagen var troligast att det skulle kunna bildas stormar. Det gäller att det är främst:
- Fuktigt i luften så att moln bildas, detta sker oftast (alltid) med en vind från Mexikanska golfen
- En stark vind i de övre luftlagren som liksom drar ut ett molns övre del så att det inte kväver sig självt
- En stark ytvind vid marken som går i vinkel mot den övre vinden som sätter spinn på luften
- Förmodligen mycket till, men det är detta jag lärt mig såhär långt
Det började bubbla i lufthavet ganska tidigt på eftermiddagen så vi åkte ut till ett mycket lovande moln, men framförallt mycket vackert. Solen låg på ordentligt och med Klippiga bergen i bakgrunden var det en fantastisk syn. Stormen kom igång lite men dog sedan ut som en pysande ballong så vi åkte tillbaka till vårt base camp i området – ett litet köpcentrum.
Där väntade vi ett tag till och åkte sedan ut till ett nytt lovande objekt. Detta delade upp sig i ett nord och sydligt moln och vi satsade på det södra som även det dog ut som en pysande ballong. Då såg vi, till vår frustration, på radarn att det andra blommat ut ordentligt istället. Det färdades dock med 30 mph och var redan en bit därifrån så det fanns ingen chans att hinna ifatt det. Vi åkte efter ett moln lite halvhjärtat men gav sedan upp och åkte tillbaka till vårt basecamp igen.
Det är verkligen inte alltid så lätt att jaga. Grundförutsättningarna kan finnas där men är inte alltid optimala, i år har grundförutsättningarna varit usla även om de förbättras ordentligt från och med början av vår tur. Därtill kommer faktumet att det uppenbarligen inte alltid blir så mycket av alla stormar.
Ett annat problem när man jagar, och något som kräver en hel del erfarenhet, är att positionera sig för stormen. Man vill ligga lite i framkant på den men det är inte alltid att bara köra dit för det krävs förstås att det går vägar dit. På landsbygden kan man ibland åka en bra stund norrut när allt man vill göra är att ta en sväng västerut. Ett annat problem som är tydligt speciellt Colorado är att även om mellanvästern är platt så finns det alltid lite kullar och ligger man i en kulldal så ser man inte så mycket.
I väntan på att eventuellt åka ut igen sent på eftermiddagen gav vi upp lite och satte oss i baksätet på den mest välutrustade bussen, köpte lite lokal öl och kollade på the Attack of the killer tomatoes.
Två småtråkiga dagar på raken och det märks på gruppen där några börjat bli lite griniga.
Lite bilder från dagen:

Ni som tittat på Discovery channel känner kanske igen den här – TIV: Tornado Intercept Vehicle. Vi stöter på den lite nu och då. Här kör den bakom oss.
Vortex 2 – Ett stort forskningsprojekt som följs av Weather Channel här i USA
Det första molnet vi jagade på dagen. Längst ner på “dammsugaren” kan man skönja en lite brusigare del. Detta är wall cloudet jag skrev så mycket om i Dag 3. Här får man lite perspektiv på hur enormt molnet är i jämförelse med detta. En eventuell tornado skulle alltså bara vara en liten plutt i horisonten i denna bild.
Här har vi kommit lite närmare och wall cloudet är lite mer tydligt. Molnet har börjat dö och snabeln eller dammsugaren börjar bli smalare. Liknelsen med en dammsugare är för övrigt inte helt fel eftersom det här är inflödet av luft till molnet.
Klippiga bergen i bakgrunden
Mammatus-moln eller “boobie clouds” som vi säger i bilen. Ett fenomen som kan bli extremt vackert.
Precis i mitten på det här molnet kan du se som om det vore tallrikar högst upp på molnet. Dessa kallas linsmoln och grymt fina och helt runda.
En helt vanlig regnbåge får avsluta den här bildserien. Den såg dubbel ut i verkligheten men det syns inte så mycket i bilden.
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Fikapaus, vinpaus och afrikansk dans
- Vad jag gör en måndag i januari
- 2011 – året då jag vaknade till väckarklocka fem gånger
- Har du flyttat en domän till Binero 1.0 nyligen?
- Artikel i DN om BoUpplysningen
- En guide i att använda ShowSpace
- KalkyleraMera.se 2.0 – äntligen releasad!
- Ett Ruby on Rails-projekt – lärdomar
- Stor lansering av ett PBC-projekt
- Det här visste du inte om hår
Senaste kommentarerna
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003






