Jag vann ju 2 000 kr på CoolStuff i julas. Det tog ett tag innan jag utnyttjade det men nu har jag precis fått hem grejerna. Förra gången jag vann blev det mest radiostyrda prylar men nu satsade jag på en större grej och resten presenter.

Bäst av allt var en Vooni internetradio. Jag lyssnar ju på musik mest hela tiden och även om jag aldrig på riktigt lyssnar på internetradio så känns det här som en revolution i all sin enkelhet. Det är en liten radio som kopplar upp sig mot sin Wifi och som sen letar upp 10 000 radiostationer på nätet (sitter just nu och lyssnar på nån bizarr Bluegrass-station).

Därtill köpte jag en smart liten solcellsladdare. En laddare jag kan bära med mig när jag går på alla mina turer i skogen och behöver ladda upp telefonen eller nåt liknande. Jag kommer bli förvånad om jag nånsin kommer använda den faktiskt, men som pryl är den fan fulländad.

Slutligen köpte jag en massa isprylar (isshots, ispinnar etc) som blir bra gå-bort-presenter. Min pappa har alltid varit smart på det sättet att han alltid har lite presenter hemma. För hur ofta är det inte man ska på en födelsedag eller liknande och inte har hunnit köpa present!?

Är som ett litet barn på julafton nu :)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>