När idétunnan blir full
Utan att överdriva får jag nog 2-3 hemsidesidéer i veckan, egentligen får jag nog flera men en hel del sorterar jag bort inom några minuter. I vissa fall handlar det om enorma projekt och ibland är det en liten enkel idé på hur man skulle kunna förenkla ett eller annat beteende på nätet. I några fall handlar det inte så mycket om en idé som att jag ser ett tomt marknadssegment.
Det är förstås väldigt skiftande kvalitet på idéerna men jag tycker jag har så mycket erfarenhet att jag kan säga att de 2-3 hemsidesidéerna som blir kvar är saker som borde dra mellan 20-100 besökare om dagen (vilket nästan blivit lite av min “nisch”). Är det ett större projekt handlar det förstås om andra besökarvolymer.
Jag analyserar samtliga idéer snabbt via sex faktorer:
- Hur mycket tid skulle det ta att genomföra det?
- Kan jag göra det själv, rent tekniskt?
- Hur stort är intresset/marknaden?
- Hur skulle jag tjäna pengar på det?
- Hur skulle sidan marknadsföras?
- Hur roligt skulle det vara att göra det?
Alla faktorer vägs ju mot varandra och är av olika vikt men det är en multiplikation av samtliga faktorer. Är en faktor 0 så genomför jag inte idén. Skulle jag inte tycka att ett projekt var roligt så skulle jag inte genomföra det.
Med mitt nätverk av sidor och med min erfarenhet skulle jag tex relativt enkelt kunna göra ett nätverk av sökmotoroptimerade sidor på teman smslån, resesidor, tjäna pengar online, casino och what not. Förmodligen skulle jag tjäna lite extra pengar. Men herrejesus vad tråkigt! Jag har ganska lite fritid och den använder jag redan alltför mycket av till att göra hemsidor. Denna ekvation går bara ihop eftersom jag tycker att det är roligt.
Ofta går en idé före i kön helt enkelt för att jag kan producera den på en helg mer eller mindre, om den fyller upp samtliga faktorer tillräckligt väl. Ett exempel på detta släpper jag förhoppningsvis snart (ska bara få den ordentligt uppsnyggad av min webbdesigner).
Ett annat exempel på när jag helt missat att analysera enligt dessa faktorer är Splitta.se. Det är en kalkyl för att beräkna hur man ska dela upp en nota efter en resa eller liknande. Den var förvisso kul att skapa för programmeringen var relativt avancerad, men den är totalt felnischad. Även om den löser ett behov så uppkommer behovet så sällan att det inte finns en ordentlig marknad för produkten plus att den är väldigt svår att marknadsföra. Den tog också orimligt lång tid att skapa för att jag la till funktioner hela tiden. Den har idag 2-3 besökare om dagen och är en rungande flopp.
Nu har jag kommit till ett läge som liknar det jag hade innan Bali. Jag har en så lång lista med idéer att jag inte hinner beta av dem innan det kommer nya. Hur 17 ska jag göra för att kunna spotta ur mig mina idéer? Rent praktiskt alltså? Jag kan ju inte säga upp mig och åka till en ö varje gång idélistan blir för lång!
Outsourca måste ju vara lösningen, men hur? Jag inser att det skulle vara bra för mig att låta sidorna kosta att producera, för då skulle kvaliteten generellt höjas eftersom jag var tvungen att se över idéerna ordentligt innan jag satte igång. Idag är det enbart min tid som är kostnaden (domänkostnaderna är ju alltid små) och den har jag länge sett som gratis, men det är den ju faktiskt inte.
Läs också: Hemsidesidéer bortskänkes
2 Responses to När idétunnan blir full
Leave a Reply Cancel reply
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Fikapaus, vinpaus och afrikansk dans
- Vad jag gör en måndag i januari
- 2011 – året då jag vaknade till väckarklocka fem gånger
- Har du flyttat en domän till Binero 1.0 nyligen?
- Artikel i DN om BoUpplysningen
- En guide i att använda ShowSpace
- KalkyleraMera.se 2.0 – äntligen releasad!
- Ett Ruby on Rails-projekt – lärdomar
- Stor lansering av ett PBC-projekt
- Det här visste du inte om hår
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003







Din affärsidé kanske borde vara att sälja uppslag till nya hemsidor? En sajt som låter köpare (duktiga programmerare som söker nya idéer) och säljare (du) mötas.
Tyvärr så har även jag en stark tendens att skapa nytt hela tiden, vilket resulterar i att gamla projekt till slut självdör.
På senare tid har jag försökt undvika det genom att skapa större sajter som inte är särskilt beroende av ny information, istället för småsajterna som måste uppdateras varje dag.