Blåkulla
Många av er tipsade ju om att jag skulle åka till Blue Mountains utanför Sydney, vilket jag också gjorde. Jag åkte dit tillsammans med Anders som jag slöt upp med några dagar in på min resa.

De tre systrarna i Blåkulla
Anders är för övrigt den andra i raden av mina bloggläsare jag träffat. Pojkvaskern (23 år) arbetar som vice VD för ett webbdesignföretag (rätta mig eftersom jag har fel, Anders) i Saigon i Vietnam sedan några månader tillbaka. Han är för närvarande på semester i Australien och var turligt nog i Sydney samtidigt som jag.
Nu är inte Anders bara en förbannat trevlig prick utan även hemsidesnickrare så vi hade en hel del att prata om. Det är ju alltid sjukt kul att träffa nån som gör samma sak. Eller ja, samma sak, han suktade efter passiva inkomster och jag suktade efter vice-VD-jobb. Att bli rika, framgångsrika och ha ett äventyr på vägen var i alla fall en gemensam nämnare.
Nåväl, när jag och Anders inte satt och diskuterade och softade i parken eller drack öl i skönskabbiga Kings Cross så åkte vi alltså till Blue Mountains.

En blandning av djungel och Grand Canyon
Blue Mountains, eller Blåkulla på ren svenska, ligger cirka 2 h från Sydney och är lite av en blandning av djungel och Grand Canyon. Uppenbarligen en snabb favorit hos mig. En otroligt vacker plats, kan inte smälta att min kompis Oskar hade förmånen att bo här förut!

Dimhöljda berg i Blue Mountains
Nu hann jag aldrig ut till öknen för att se mina kängurus men när jag fick höra att det fanns kängurus i Blåkulla så studsade jag högt av glädje och var nära att hoppa in i min egen pung av ren förväntan! Skogskängisar!

Inte ett perfekt foto men jag återkommer om det – Fin omgivning dock. Hade jag varit känguru hade jag också valt att leva här.
Nästan lika intressant som att observera kängurus i en liten solupplyst lund i magiska Blue Mountains var det att observera de andra turisterna. Herrejesus, vi turister är verkligen ett släkte för oss själva och vissa är verkligen värre än andra. Det här kan jag skriva maltspetrar om så jag lämnar det till ett eget svavelosande inlägg.
2 Responses to Blåkulla
Leave a Reply Cancel reply
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Fikapaus, vinpaus och afrikansk dans
- Vad jag gör en måndag i januari
- 2011 – året då jag vaknade till väckarklocka fem gånger
- Har du flyttat en domän till Binero 1.0 nyligen?
- Artikel i DN om BoUpplysningen
- En guide i att använda ShowSpace
- KalkyleraMera.se 2.0 – äntligen releasad!
- Ett Ruby on Rails-projekt – lärdomar
- Stor lansering av ett PBC-projekt
- Det här visste du inte om hår
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003







Haha nar nagon lankar till ens hemsida sa far man ju uppdateringsangest, texten ar val lagom aktuell for tillfallet. Blue Mountains var inte dumt, tog mig upp till Cairns efter att du lamnat mig helt ensam och overgiven och fy fan vilken hala tankte jag forst men sen traffade jag lite autraliensare och akte och fiskade krabbor istallet. Jag kan ge dig en titel pa mitt foretag mot dina passiva inkomster forresten, deal?
PS. Ingen Ginger Beer an…
Aaaaah Bla bergen! Vi har mycket att prata om pa mandag..