Om oss:

Enskild Firma Christoffer är ett företag som står i fronten när det gäller att skapa högkvalitativa webbsidor men vi har även lång och gedigen erfarenhet av att skapa riktigt usla webbsidor också. Företaget har i dagsläget en anställd och en årsomsättning som inte skulle imponera på Percy Barnevik. Kontoret är baserat på en strand på Bali.

Vi söker idag en talangfull Job Applying Consultant Engineer Manager för vårt kontor på Bali att tillsättas omgående.

Arbetsbeskrivning:

Som Job Applying Consultant Engineer Manager arbetar du i teknikens framkant genom att använda det globala värdsomspännande datanätet Internet. Du söker jobb för kunds räkning direkt via hemsidor och annonser som publicerats på ovan nämnda Internet.  Du ansvarar för hela processen från att skriva en massa tråkiga CV:n till att hypa kunden i kryddstarka personliga brev. Arbetet omfattar planering, implementation och grova överdrifter.

Du arbetar i ett litet och ganska trist team med en sur jävel med hemlängtan som är trött på att göra arbetet själv.

Vem är du?

Du har högskoleutbildning eller så har du det inte – det vet väl inte vi! Du gillar att skriva kreativt och får en kick av att skriva gedigna Word-dokument som försvinner när datorn kraschar utan auto-spar. Som person har du ett stort tålamod som kommer väl till pass när du skriver in samma fraser på 40 olika CV-registreringssidor. Du har en inre drivkraft och inga som helst skrupler när det gäller att “kreativt” beskriva kundens tidigare erfarenheter. Ditt positiva sätt uppskattas men kommer definitivt försvinna när din andra onlineregistrering för dagen försvinner utan att ha cachats.

Du har:

  • Minst 5 års erfarenhet av att söka arbeten – tidigare erfarenhet av arbetslöshet är inget krav men är meriterande.
  • Du talar svenska flytande men kan skriva utan flytväst. Dokumenterade kunskaper i superlativer är starkt meriterande.
  • Du bör kunna Windows XP och MS Word tillräckligt bra för att inte glömma att spara ett dokument innan du skickar iväg det – något som det varit si och så med på sistone på det här företaget.

Extra meriterande är om du:

  • Är duktig på att härma andra
  • Är lik mig
  • Är grym på att bli intervjuad

Vi erbjuder dig:

  • Ett kontor vid stranden
  • Marknadsmässig lön (för en pensionerad balinesisk ostronplockare *host, host*)
  • Egen dator (erfarenhet av att luska ut saker ur tullen samt laga moderkort är meriterande)
  • En titel som garanterat kommer att imponera

För mer information kontakta Christoffer på christoffer08@gmail.com. Skriv: “Någon mer meriterad kommer nog få det ändå” i subjectraden. Intervjuer kommer att göras löpande så ta med joggingskor på intervjun.

Tagged with:
 

3 Responses to Sökes: Job Applying Consultant Engineer Manager

  1. BadGEAR says:

    Ärligt talat så var denna bloggning så underbart skön att jag började skratta. Dagen är räddad!

    Och visst, kommer du förbi småland nångång så kan vi visst jogga :)

  2. [...] 2008-03-25 « Sökes: Job Applying Consultant Engineer Manager [...]

  3. Stormrik says:

    Jag passar in i alla era kriterier och lite till. Jag varnar dig, jag är otroligt ambitiös och gillar att bestämma och bossa runt. Jag förutsätter att det ingår fria drinkar som förmån. Så, när börjar jag? Tid är pengar. Ett, två, jobba på. :-)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>