Det känns väldigt suspekt att ha varit med på nationell radio (P3:s kakpoäng) och nu även med bild och text på Sveriges näst största tidning (Expressen, se nedan) på en och samma vecka. Jag är egentligen inte så pigg på att vika ut mig sådär men det är positivt ur så många andra aspekter att det är helt klart värt det.

Den tydligaste och mest kännbara hade ju varit om någon av sidorna blivit omnämnda i samband med artikeln. Nu blev de ju inte det, inte ens bloggen fick en liten länk. Detta ger en viss bitter bismak till veckans mediastorm….eh…mediakuling. Det är sånt otroligt stort jobb att marknadsföra mina sidor och hur mycket det skulle betytt för mig blev ju glasklart i mitt förra inlägg. Kanske var det just pga det inlägget som jag inte fick några länkar?

En av de mest positiva är ju att det ger en viss kredibilitet till det jag gör, kanske kan vara bra vid framtida arbetsintervjuer. Jag har ju ibland enträget försökt övertyga mina läsare om att jag faktiskt jobbar härifrån, inte bara dricker parasolldrinkar. En mycket trevlig effekt av artikeln var att jag idag fick ett mejl från en kille som jobbar med medicinsk teknik och som var intresserad av att diskutera möjligheter med mig när jag kommer tillbaka.

Sen är det ju extra kul att vänner, bekanta och gamla arbetskollegor hemma ser lite av mig. Dagar som denna önskar jag nästan att jag haft fler belackare och kritiker som sågat mitt initiativ.

Jag insåg när jag fick mejlet idag hur jag borde ha utnyttjat detta. Efter att ha läst Stieg Larsson-trilogin vet jag ju nu till 100% hur media fungerar. Man måste tänka större, släppa alla bomber på samma gång. Det jag borde gjort var ju att ladda upp med 25 purfärska CV:n och arbetsansökningar och mejlat dem till arbetsgivare idag eller haft en bloggbomb att komma med. Men, men…jag lär mig…

Artikeln arbetade sig ju som sagt in på Expressen.se förstasida idag också. I ett parallellt universum där jag inte blivit inspirerad och åkt, hade min artikel nog varit den vänstra känns det som. Ja, eller artikeln ovan till och med.

Skulle gärna vilja höra från er hur jag kan utnyttja denna uppmärksamhet från media i marknadsföringen av mina hemsidor och kanske också mig själv? Har du några erfarenheter eller tips?

Tagged with:
 

5 Responses to Min mediavecka

  1. Det var ganska sniket av dom att inte ge en enda lank – dom ar nog abara avundsjuka…;-) Nae, jag har ingen aaaaning om hur man ska anvanda mediauppmarksamheten, ar inte sa bevandrad i det sa lamnar goda rad at nagon annan…

  2. Håller också precis som du på med ett antal hemsidor (8 st), bland annat http://www.ekonomiprogram.biz och http://www.aktiesite.se. Hittade din hemsida via artikeln i dinapengar.se och genom att söka på ditt namn i google. Väldigt intressant att läsa din blogg om din histora och dina planer. Jag har aldrig fått någon uppmärksamhet i media men tycker du skall fortsätta hålla kontakten med media och ge dem nyheter där du lyfter fram dina hemsidor, den mest framgångsrika exempelvis. Intressant hade verkligen varit att veta hur mycket du tjänar i SEK :) .

  3. Antonia says:

    Jag har erfarenhet av media, då jag har haft en antal artiklar om min verksamhet.Nu är det ett tag sen, var innan internet slog igenom på allvar. Måste säga att jag har inte märkt att det hade hjälpt mig nämnvärt. Inte omedelbart, men några år senare kunde låta att jag har läst om dig i xx tidningen och jag har sparat artikeln.

    Jag tror faktiskt på tur. Helt enkelt vissa är födda på rätt dag. Och man hittar fram till framgång oavsett hur man bär sig åt. Jag vet att det här låter jävligt trist, men pratar med den vetskap som jag har i bagaget. Det handlar inte om att jag har inte förvaltat möjligheten, utan att möjligheten inte gav någonting att förvalta.
    Fy, det här låter bittert, och det är inte meningen. Jag är kvar på banan, ger inte upp.

    Till dig hittar media fram för att du är unik. Och av vad jag har läst i din underhållande blogg så kommer du att lyckas.
    Och det är aldrig sent att sätta upp sin CV.
    Företag läser blogg idag. Beviset var för mig när jag skrev om Postens tafflighet. De skrev ett brev till mig där de bad om ursäkt och ville reda ut situationen. Trots att jag tillhör inte den skalan som läses av 5000 personer per dag. Glad om några få hittar in, men posten gjorde det.
    Ha det gott!

  4. Jakob says:

    Personligen skulle jag nog ställa som krav för en intervju att de ska länka till min blogg från intervjun (förutsatt att det hela handlar om något som är relaterat till min blogg vilket det var i ditt fall).

    Har själv blivit omnämnd i Dagens Industri två gånger, den ena skrev de andressen till min blogg, inte den andra. I det andra fallet var det heller inte så konstigt att de inte skrev adressen då artikeln egentligen inte handlade om mig utan att jag bara nämndes i samtal om nått annat.

    Jag tror inte att det är lätt att få med sin adress i media men det är utan tvekan något man bör lobba för.

    Du har ju alla möjligheter att utnyttja detta nya “kändisskap” till din fördel. Du kan ju kortsiktigt tex ordna resor åt andra som är sugna på att pröva på nått liknande. Dvs de betalar dig och du möter dem vid flygplatsen. Guidar runt dem, fixar boende åt dem, fixar en arbetsplats med internet etc etc.

    När du kommer hem så kan ju föreläsningar och seminarier vara en sak, kanske kompletterar du det hela med en bok med?

  5. Christoffer says:

    Antonia: Jag tror när det gäller vanlig business är nog effekten inte lika märkbar som med hemsidor. Se mitt inlägg med grafen så ser man extremt tydligt. Vad var det för artiklar?

    Jakob: Jag gillar ditt sätt att tänka. Jag tror iofs inte att jag var i läge att kräva en länk i artikeln men jag inser i efterhand att jag absolut borde ha pushat för det hårdare. Nu föreslog jag det bara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>