Hade lite tråkigt imorse när jag satt och åt mina french toast och lekte lite med Photoshop. Tyvärr har jag glömt en del av vad Jimmy (min photoshoplärare) hade lärt mig men det var kul att leka lite.

Jag hade egentligen bara tänkt skicka dem till Minna men tycker att de är värda att gå en runda till här på bloggen. Klicka på bilderna för att se en mer högupplöst version och här om du vill läsa om var bilderna kommer ifrån.

Vi bosatte oss faktiskt i Floating Villages ett tag

 

När kineserna ställde upp sig för att ta ett kort smög vi in för att vara med

 

Spöken i ett spökhus

 

En jätteorm som anfaller

 

Finklädda till strandfesten

 

Vi stannade bara en natt på detta ytterst risiga hotell

 

Man kan alltså säga att Minna och jag svävar som osaliga andar över hela Kambodja

Till slut måste jag än en gång tipsa om bloggen Bloggfrossa , den absolut roligaste bloggen på nätet. Han dribblar med ord som Zlatan dribblar med apelsiner och är alltid förnöjsamt grinig (håller med Speakers corner att den förtjänar att göras om till bok). Kan kanske vara en trevlig motpol om du får för mycket av min positivism.

Gillar inlägget idag framförallt eftersom han idag skriver om lukter, vilket ju vi alla vet är ytterst roligt och intressant.

Tagged with:
 

One Response to Photoshop till frukost

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>