Espanol sa det ryker
Kara dagbok,
Nu har jag tryggt och sakert landat i Costa Rica. Narmare bestamt i en liten stad som heter San Joaquin de Flores, en bit utanfor huvudstaden San Jose. Det ar synd att saga att det ar en fin stad (las by) for det ar ganska smutsigt och sa. Staden ligger inklamd i en stor dal tillsammans med ett par andra stader, lite som Monterrey ungefar och omgivningen ar magnifik!
Jag lamnade USA 3 pa morgonen till tonerna av ett alldeles underbart askvader, utan att sova och bilade i tva timmar till Kansas City (fruktansvart jobbigt). Jag sov mig sen igenom hela USA och landade till slut i San Jose. Dar blev jag skjutsad till det som som skulle bli min Familia Tica (typ min Costa Rica vardfamilj). Mina tva storsta orosmoment var hur familjen skulle vara och om skolan skulle vara ok. Bada tva overraskade mig positivt!
Familjen bestar av mamma (lagar underbar mat), pappa (gor tval i uthuset), barn (en flicka pa 21 och en pojke pa 15) och det tar hand om mig som om jag vore deras egen. De pratar natt och jamnt engelska sa det ar spanska som galler. Mitt mal med min vistelse har var att jag skulle kunna fora en hygglig konversation pa spanska nar jag var klar. Detta lyckades jag med redan forsta veckan!
Skolan ar alltsa mycket bra och mycket intensiv. 4 h om dagen, tre personer pa en larare och han pratar spanska hela tiden. De flesta andra pa skolan ar tjejer (typ 75 %) och praktiskt taget alla ar fran USA. Skolan anordnar utflykter till diverse parker och aventyrsgrejer varje dag men det ar ganska dyrt sa jag har undvikit ett par for att kunna gora det sjalv under mina tva resveckor. Jag akte dock pa en tur till en park dar vi fick se kolibris (grymt coola!), enorma fjarilar och ett par otroligt vackra vattenfall. Skolan har ocksa anordnat salsalektioner och costaricamatlagningslektioner. Jag vill inte pasta att jag lyckades med nagotdera!
Costa Rica har for narvarande vinter (de har bara vinter och sommar) och det innebar regnperiod. Det regnar nastan som pa bestallning fran 15-18 varje dag och da osregnar det verkligen. Det ar egentligen inga problem men lite trist om man aker pa utflykt under denna tid (som den jag namnde).
Staden jag bor i, och alla andra stader har ocksa, gor det hela lite enklare for oss stackars icke-ticos genom att helt enkelt inte ha nagra vagskyltar over huvud taget! Man far helt enkelt ta sig fram pa kann och utnyttja de fa riktmarken som finns (kyrkan etc). Adresserna lyder typ “50 m fran bensinstationen, gult hus vid ett stort trad”!
Till helgen ska jag aka med ett par amigas till Karibiska kusten och softa lite, sen maste jag skynda mig tillbaka pa sondagen for att hinna med bussen till Monteverde dar jag ska spendera min andra vecka. Det kanns nastan lite trist att lamna stan efter bara en vecka, speciellt eftersom jag lart kanna nya kompisar och min familj ar helt kanon!
Ikvall ska jag, din tillgivne skribent, ga pa salsaklubb med delar av var lilla skola. Hall utkik efter katastrofrapporter pa din narmaste nyhetsbyra.
Forsta sammanfattningen: Spanska!, vanlighet, fula stader i mycket, mycket vacker natur.
Hasta luego
Christoffer
Om mig och den här bloggen
Den här bloggen hette förut "Du säger väl inte upp dig nu?" och var en blogg jag framförallt skrev på när jag åkte till Bali 2007/2008 för att jobba med ett drömprojekt - att arbeta med webbproduktioner på distans. Passionen för webbproduktioner, personlig utveckling och resandet är kvar, och om det samt en del annat skriver jag numera om här på Bjorkwall.com.
Mitt företag heter Wall Cloud Productions och det är under detta jag driver samtliga webbsidor.
Du kan kontakta mig på christoffer@bjorkwall.com (privata saker) eller christoffer@wallcloud.se (webbrelaterade saker).
Senaste inläggen
- Åker på Storm Chasing igen
- Få sidor indexerade snabbt
- Gillar du inte väderprognosen? Byt väder!
- Oj och aj! Blev visst lite pingvinslappad
- Video från skidtävlingen i Dubai
- Söker kontorsplats på Södermalm
- Tredje Rails-projektet: MittSydafrika.se 2.0
- En halvrolig fint
- Är du VD på ditt eget företag?
- Nya Köpa.se lanserad!
Mitt levebröd
- Aktuella bolåneräntor
- Allergimediciner.se
- Båtlinjer och båtresor
- Blommor
- Bonuspoäng
- BoUpplysningen.se
- Bussbiljetter och bussresor
- Count Calculate
- Creative designer hangers
- Dagen efter-piller
- Dollarn.nu
- Euron.nu
- Google Earth Cool Places
- Gratisnöjen
- Hårborttagning
- Hårvård
- Heart Shaped Products
- Hjärteting.se
- Hudvård
- If you didn't get it
- Intervjuaren.se
- Kalkylera Mera
- Klockor
- Köpa domännamn
- Köpa.se
- Låna pengar
- Låssmeder med jour
- Listen to laughter
- Maskeradkläder
- Nallar
- Nätkurser.se
- Ögon
- Pink things
- Presenttips.com
- Presenttips.nu
- Preventimedel
- Rosa shopping
- SömnUpplysningen
- Splitta.se
- Storm Chasing USA
- Sydafrika
- Tågbiljetter och tågresor
- Tänder
- Tjäna pengar på webbsidor
- Värk
- Wall Cloud Productions
Arkiv
- May 2012
- April 2012
- February 2012
- January 2012
- December 2011
- November 2011
- October 2011
- August 2011
- July 2011
- June 2011
- May 2011
- April 2011
- March 2011
- February 2011
- January 2011
- December 2010
- November 2010
- October 2010
- September 2010
- August 2010
- June 2010
- May 2010
- April 2010
- March 2010
- February 2010
- January 2010
- December 2009
- November 2009
- October 2009
- September 2009
- August 2009
- June 2009
- May 2009
- April 2009
- March 2009
- February 2009
- January 2009
- December 2008
- November 2008
- October 2008
- September 2008
- August 2008
- June 2008
- May 2008
- April 2008
- March 2008
- February 2008
- January 2008
- December 2007
- November 2007
- October 2007
- September 2007
- July 2007
- May 2007
- April 2007
- March 2007
- February 2007
- August 2006
- July 2006
- August 2005
- July 2005
- June 2005
- May 2005
- April 2005
- March 2005
- July 2004
- June 2004
- May 2004
- April 2004
- March 2004
- February 2004
- January 2004
- December 2003
- November 2003
- October 2003
- September 2003
- August 2003
- July 2003
- June 2003






